Park opustoszałych pastwisk


Tam gdzie kończy się wieś Czarnocin (gm. Stepnica), tuż za Kanałem Czarnocińskim, na obszarze Łąk Skoszewskich (obszar będący fragmentem Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000), zaczyna się Park Natury Zalewu Szczecińskiego.
 Nie jest to park narodowy, ani krajobrazowy, ani tym bardziej rezerwat, ale spotkać tu można wiele cennych, chronionych i rzadkich gatunków zwierząt i roślin, podziwiać krajobrazy i wypoczywać w ciszy zakłócanej śpiewem ptaków, szelestem drzew czy szumem wody.  Czytaj więcej


 A wszystko zaczęło się...
kiedy na przełomie wieków Stowarzyszenie na Rzecz Wybrzeża (dawniej: Europejska Unia Ochrony Wybrzeża - Polska) stało się właścicielem części Łąk Skoszewskich, przejmowało wykupując łąki i pastwiska, których nie koszono i nie wypasano po upadku miejscowego PGR-u. Wystarczyło 10 lat nieużytkowania, aby nadzalewowe łąki i pastwiska dające w przeszłości trzy pokosy dobrego siana, stanowiące miejsce wypasu krów i życia wielu gatunków ptaków zaczęły zarastać trzciną, innymi wysokimi trawami i turzycami. Szybko okazało się, że zwarte wysokie łany tych roślin nie są przyjaznym siedliskiem dla ptaków, w tym tych najcenniejszych, z rodziny siewkowców, takich jak: czajka, rycyk, kszyk, czy krwawodziób. Opustoszały, więc łąki i pastwiska?


  Wały przeciwpowodziowe, kanały i rowy  melioracyjne tworzą system umożliwiający "zarządzanie" woda na obszarach użytkowanych rolniczo, związane są ściśle z działalnością człowieka. Wały zostały usypane wzdłuż brzegów w celu ochrony łąk i pastwisk położonych na wybrzeżu Zalewu Szczecińskiego, aby uniemożliwić ich zalewanie i zatapianie.


 Zalew Szczeciński jest królestwem Bielika, tu bowiem występuje największa w Polsce i Europie koncentracja tego gatunku.
Co lubi Bielik ?
Bliskość wody, ponieważ głównym pokarmem tego ptaka są ryby i ptaki wodne, takie jak: łyski, kaczki, perkozy, mewy. W okresie zimy nie gardzi padliną. Bielik lubi także spokój w pobliżu swego gniazda.


 Zalew Szczeciński
Największy polski zamknięty zbiornik wodny o powierzchni, łącznie z cieśninami 911,8 km²,  z czego 457,3 km² leży na naszym terytorium. Głębokość zalewu dochodzi na torze wodnym, że Szczecina do Świnoujścia wynosi do 14 m, średnia głębokość to 3,8 m.


 Cały obszar zalewu Szczecińskiego to unikalne siedlisko, miejsce, które jest szczególnie ważne w skali całej Europy dla wielu gatunków ptaków. Zalew Szczeciński jest objęty ochroną w ramach ekologicznej sieci Natura 2000.

 Żuraw - jeden z największych ptaków polskich, długość do 130 cm, rozpiętość skrzydeł 200-230 cm , waga do 8 kg. Jeden z pierwszych zwiastunów wiosny, przylatuje od połowy lutego do początku marca. Żuraw w Polsce jest objęty całkowita ochroną ścisłą, a w Europie chroniony jako gatunek narażony na wyginięcie.


 Co to jest pastwisko ?
To miejsce, o charakterystycznej roślinności zdominowanej przez trawy, powstające w wyniku obecności zwierząt roślinożernych, takich jak krowy, konie, owce, kozy, króliki, gęsi, a nawet owce.


 Rezerwat Czarnocin został utworzony w 1974 roku na powierzchni 7,4 ha w celu ochrony trzech gatunków roślin: długosza królewskiego, wiciokrzewu pomorskiego, woskownicy europejskiej. W 2004 roku powiększono obszar chroniony do 419 ha i podjęto decyzję o aktywnej ochronie woskownicy europejskiej. Ochrona ta polega na utrzymaniu wyższego poziomu wody i usuwaniu drzew rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie tej rośliny.  Woskownica europejska jest bowiem gatunkiem światłożądnym, nie znoszącym zacienienia.
Fototapeta krajobraz

Więcej tematów podobnych, zakładka Niebieskie Podróże

Komentarze